سیستم نظارتی و دوربین مداربسته در جایگاه های عرضه سوخت یکی از مهم ترین و حیاتی ترین اجزا امنیتی به شمار می آید، دوربین مداربسته در پمپ بنزین بسیار مهم و ضروری می باشد و نصب صحیح دوربین ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و مهم تر از همه انتخاب نوع دوربین ها است . 

 

برای این کار ابتدا ، باید از نیاز های جایگاه سوخت مطلع باشیم و این که در هر بخش از جایگاه سوخت چه اجزا مهمی وجود دارد که حتما باید تحت پوشش قرار داده شوند . 

 

 

 

 

 اجزا مهم جایگاه های عرضه سوخت از لحاظ دوربین مداربسته 

اصل اول این که همه جایگاه باید تحت نظارت دوربین مداربسته باشند و هیچ نقطه کوری وجود نداشته باشد.

پس بیایید بررسی کنیم اجزا مهم یک جایگاه سوخت را و به تفکیک به آن ها بپردازیم . 

1- قسمت اداری 

2- محل استراحت کارکنان 

3- سامانه هوشمند و تجهیزات آن 

4- سایر بخش های جایگاه از قبیل رستوران و سوپر مارکت و کارواش و  ... در صورتی  که به صورت مجتمع خدماتی  رفاهی باشند . 

5- محل تخلیه نفتکش 

 

 

6- مخازن سوخت ( بنزین ، نفت گاز ، cng)

7- محوطه جایگاه 

8- ورودی و خروجی های جایگاه 

9- محل استقرار کارخوان های پرداخت الکترونیک 

10- نازل های عرضه سوخت 

 

 

 

11- تجهیزان cng و مخازن آن 

12- محل استقرار گاو صندوق و پول های نقد

پس از شناخت این اجزا باید به نسبت هر بخش دوربین مناسب آن را انتخاب کرد ولی در کل پس از انتخاب نوع پسیو و بستر کار نوع دوربین ها را انتخاب کنیم حتما باید به این نکته توجه کرد که در جایگاه سوخت به دلیل وجود بخارات ناشی از بنزین و نفت گاز و بنزین سوپر و سایر سوخت ها کارکردن و انتخاب نوع پسیو و اجرای آن باید استاندارد های لازم و احتیاط های لازمه را به عمل آید و سعی شود که دوربین ها نیز از برند های مطرح و مطمئن انتخاب شوند که از لحاظ ایمنی و خطراتی که ممکن است ایجاد شود جلوگیری شود.

 

 

 

حال به بررسی بعضی از بخش ها از لحاظ دوربین مداربسته می پردازیم 

1- بخش اداری نیازمند پوشش کلی و مناسب است و بسته به مکان آن و ابعاد می تواند از دوربین های معمولی استفاده گردد . برای سایر بخش های  غیر حساس نیز از همین منوال می توان پیش رفت . 

2- بخش سامانه هوشمند و تجهیزان آن حتما باید تحت پوشش دوربین، با مگاپیکسل بالا با ضبط 24 ساعقه قرار بگیرد . 

3- محل تخلیه نفتکش حتما باید از دوربین با امنیت بالا استفاده شود ترجیحا دوربین وندال استفاده شود و قابلیت ضد انفجار داشته باشد . در این بخش هم حتما باید از رزولوشن بالا و ضبط 24 ساعته استفاده گردد . به هیچ وجه از قابلیت حساس به حرکت در تنظیمات دوربین و دستگاه استفاده نگردد، به علت حساسیت فوق العاده ی تردد کامیون های نفتکش و خطرارت موجود و الزام وجود فیلم ضبط شده ی تخلیه سوخت، از سمت شرکت ملی پخش فراورده های نفتی حیاتی می باشد . 

4- مخازن سوخت و تجهیزات CNG نیز  مانند بخش تخلیه از اهمیت بالایی برخوردار است و حتما از استاندارد های پسیو و انتخاب دوربین با امنیت بالا با رزولوشن بالا و ضبط 24 ساعته استفاده شود . 

5- برای دوربین های محوطه جایگاه توصیه می شود از دوربین های ترکیبی با لنز ثابت با دید کلی و دوربین های PTZ با تعریف نقاط و مسیر های چرخش مناسب و مستمر استفاده شود . 

6- ورودی و خروجی های جایگاه سوخت بسیار مهم است ، دقت کنید برای این بخش حتما از دوربین هایی با لنز زوم مناسب جهت پوشش وقایع و تردد وسایل نقلیه و ثبت پلاک آن ها استفاده شود . حتما این دوربین ها باید قابلیت WDR سخت افزاری با DB بالا داشته باشند . 

 

 

 

 

 

 

توصیه می شود حتما نور ورودی و خروجی جایگاه تقویت شود که این امر برای پلاک خوانی در شب بسیار مهم است . 

برای ثبت پلاک خودرو ها در صورتی که شما از دوربین با لنز و زاویه مناسب و قابلیت WDR سخت افزاری استفاده کرده باشید می توانید پلاک خودرو ها را در ورودی جایگاه ثبت کنید ولی در صورتی که در ورودی جایگاه پلاک خوانی با درصد دقت بالا میسر نشد خصوصا در شب شما می توانید برای ثبت پلاک در خروجی های جایگاه از پلاک عقب خودرو ها استفاده کنید ، به دلیل این که در سمت عقب خودرو نور مزاحم کم تری وجود دارد . و کار پلاک خوانی با دقت بیشتری انجام می شود .

 

 

7- محل استقرار کارتخوان های پرداخت الکترونیک بسیار مهم است زیرا به دلیل اشتباهاتی که در این مکان در حین پرداخت به وجود می آید باید از پوشش کامل برخوردار باشد و حتما باید از دوربین مناسب با رزولوشن بالا و زاویه نصب صحیح استفاده شود تا نظارت کامل و اصولی در این بخش داشته باشیم . 

8- محل استقرار نازل ها را باید از زاویه ی رو به رو و از زاویه بالا پوشش داد تا هم نحوه سوخت گیری و هم نحوه پرداخت وجه سوخت گیری به صورت کاملا مشخص باشد . که اغلب اشتباهات در پرداخت بهای سوخت و یا عدم پرداخت بهای سوخت و سایر اتفاقات مهم و جایگاه در این مکان اتفاق می افتد . دقت شود که زاویه رو به رو برای پوشش خود نازل است که در صورتی که کارت راننده جا ماند قابل پیگیری باشد که این امر بسیار مهم و پر تکراری است و زاویه بالا برای کنترل نحوه سوخت گیری و کلیت امر می باشد . 

با پوشش کامل این منطقه از اغلب تخلفات مربوطه جلوگیری خواهد شد و کمک بسیار بزرگی به مدیریت جایگاه می کند . 

9- محل استقرار نازل های نفت و گاز برای پوشش این منطقه حتما دوربین ها باید با لنز با دید کلی و باز و در ارتفاع بالا نصب شوند زیرا کامیون ها ارتفاع بیشتری نسبت به وسایل نقلیه عادی دارند و در صورتی که در ارتفاع پایین نصب شوند نقطه ی کور ایجاد خواهد شد . 

10 - محل استقرار گاوصندوق و جمع آوری پول نقد را حتما با دوربین های مناسب و رزولوشن مناسب و ضبط 24 ساعته در نظر بگیرید .

 

در ادامه 

پس از نصب و راه اندازی باید به این نکته توجه شود که حتما دوربین های نقاط حساس با ضبط 24 ساعته تنظیم شود و به هیچ وجه روی حالت حساس به حرکت تنظیم نگردند . 

 

یکی از آیتم های بسیار مهم در جایگاه های عرضه ی سوخت تعداد روز های ضبط دوربین ها است . 

طبق دستورالعمل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی حداقل باید دو ماه ضبط مداوم صورت بگیرد .

پس باید مقدار ظرفیت هارد دیسک به خوبی محاسبه گردد و تنظیمات ضبط به صورت بسیار حرفه ای و دقیق انجام شود . 

 

با توجه به حساس بودن جایگاه عرضه سوخت از لحاظ اینکه یک مکان عمومی و استراتژیک محسوب می شود حتما باید دقت لازم به عمل آید تا مشکلات امنیتی جایگاه کاملا مرتفع گردد ، اغلب مشکلات امنیتی و نظارتی جایگاه عرضه سوخت با در نظر گرفتن یک سیستم جامع و حرفه ای رفع می شود ، در نظر داشته باشید که یکی از آیتم های رتبه بندی جایگاه های عرضه ی سوخت توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی سیستم نظارتی و دوربین مداربسته می باشد که از امتیاز بالایی هم برخوردار است . 

پس حتما نصب یک سیستم حرفه ای و استاندارد نظارتی و دوربین مداربسته هزینه نیست ، یک سرمایه گذاری بسیار عالی است که سود آن را به راحتی احساس خواهید کرد .